Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy "Pod Kamiennikiem"

Obiekt Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy „POD KAMIENNIKIEM” położony jest w Porębie, u podnóża Kamiennika w pięknej leśnej zacisznej scenerii, zaledwie 9 km od Myślenic, 31 km od Krakowa. Nasz ośrodek jest polecany dla osób lubiących spokój. Dodatkowe atrakcje, miejsca zabawy i rozrywki dla dzieci sprawiają, że spokojna rodzinna atmosfera, ten niezbędny dodatek do upragnionego wypoczynku, wszyscy Goście otrzymują gratis. W ramach dodatkowych atrakcji oferujemy mini siłownię, plac zabaw dla dzieci, sprzęt do grillowania, konsolę do gier Xbox, bilard.

Ośrodek jest przyjazny dla zwierząt domowych. Gości korzystających z domków zapraszamy z ich ukochanymi domowymi zwierzakami. Pełny relaks i odcięcie się od świata zewnętrznego, jest możliwy dzięki słabemu zasięgowi telefonii komórkowej.

Rozległy teren ośrodka pozwala na organizowanie gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz obozów treningowych dla klubów, organizacji i obozów sportowych. Organizujemy również przyjęcia i imprezy okolicznościowe.

Ośrodek składa się z budynku głównego w którym mieści się sala jadalna oraz 9 pokoi oferujących 22 miejsca noclegowe. Wokół budynku zlokalizowanych jest 25 ogrzewanych domków z pełnym węzłem sanitarnym, oferujących kolejne 140 miejsc noclegowych. Na miejscu można korzystać z bezpłatnego prywatnego parkingu. Pokoje hotelowe są przestronne i stylowo urządzone. Każdy z nich utrzymany jest w odcieniach beżu i w pastelowych kolorach. Wyposażenie pokoi obejmuje telewizor, łazienkę z prysznicem oraz toaletą. Wszystkie pokoje wyposażone są w zestaw do parzenia kawy i herbaty. Niektóre pokoje dysponują częścią wypoczynkową. Goście mogą bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu (Wifi) budynku hotelowym i niektórych domkach. Domki posiadają pełny węzeł sanitarny. Wyposażenie domków obejmuje zestaw do parzenia kawy i herbaty. Niektóre z domków wyposażone są również w lodówkę.

Śniadanie serwowane jest w eleganckiej klimatyzowanej restauracji, która specjalizuje się w daniach kuchni europejskiej oraz lokalnej. Na życzenie grup zorganizowanych zapewniamy kameralną salkę konferencyjną, rzutnik multimedialny, ekran oraz flipchart. Spotkania i imprezy mogą być również organizowane w zadaszonym pawilonie grillowym. W budynku hotelowym i niektórych domkach można skorzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu (Wifi).

Jest to idealne miejsce na odpoczynek, dla osób szukających ukojenia i relaksu górskiej scenerii. Specyficzna lokalizacja czyni to miejsce atrakcyjnym zarówno dla miłośników białego szaleństwa oraz amatorów górskich wycieczek pieszych i rowerowych. Obiekt jest oddalony o 7 km od wyciągu narciarskiego Sport Arena Myślenice, o 23 km od wyciągu narciarskiego w Kasinie, o 27 km od wyciągu narciarskiego Szklana Góra Harbutowice, o 22 km od wyciągu narciarskiego Skomielna Czarna i 64 km od Białki Tatrzańskiej. Międzynarodowe lotnisko, Kraków-Balice, oddalone jest od ośrodka o 49 km. Za dodatkową opłatą oferowany jest transfer lotniskowy.

Historia okolicy

Poręba - rys historyczny

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1403 r. Staraniem rycerza Marcina Birowy z Przybienic w 1451 r. istniejąca osada została przeniesiona na prawo niemieckie. Przez wieki stanowiła własność szlachecką - w XVI w. władali nią Jordanowie z Zakliczyna, a później inne rody. W roku 1581 w Porębie wymieniana jest niewielka huta szkła.

w Późniejszych wiekach mieszkańcy Poręby utrzymywali się z tego, co dała natura: kamieniarstwa oraz wytwórstwa drobnych drewnianych narzędzi, szczególnie łyżek. Wytwarzano tu także oryginalne, drewniane zabawki, których egzemplarze zgromadzono w Muzeum Regionalnym w Myślenicach.

Okres okupacji

Walki partyzanckie

W czasie okupacji hitlerowskiej wieś stanowiła bazę licznych oddziałów partyzanckich AK, m.in. oddziału „Pościg”, który stacjonował pod Kamiennikiem oraz – w listopadzie 1944 r. – krakowskiego zgrupowania 20 pp AK „Żelbet”.

Na terenie miejscowości miały miejsce dwie potyczki z Niemcami: 12 września i 21 listopada 1944 r. W czasie drugiej z nich, stoczonej przez oddziały „Żelbetu”, spłonęło osiedle Gotówka, liczące 5 domów. Latem 1944 r. na terenie miejscowości rozbił się niemiecki samolot transportowy Ju-52. Fragmenty maszyny można oglądać na ekspozycji stałej, w niedalekim schronisku PTTK Kudłacze.