Historia okolicy

Poręba - rys historyczny

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1403 r. Staraniem rycerza Marcina Birowy z Przybienic w 1451 r. istniejąca osada została przeniesiona na prawo niemieckie. Przez wieki stanowiła własność szlachecką - w XVI w. władali nią Jordanowie z Zakliczyna, a później inne rody. W roku 1581 w Porębie wymieniana jest niewielka huta szkła.

w Późniejszych wiekach mieszkańcy Poręby utrzymywali się z tego, co dała natura: kamieniarstwa oraz wytwórstwa drobnych drewnianych narzędzi, szczególnie łyżek. Wytwarzano tu także oryginalne, drewniane zabawki, których egzemplarze zgromadzono w Muzeum Regionalnym w Myślenicach.

Okres okupacji

Walki partyzanckie

W czasie okupacji hitlerowskiej wieś stanowiła bazę licznych oddziałów partyzanckich AK, m.in. oddziału „Pościg”, który stacjonował pod Kamiennikiem oraz – w listopadzie 1944 r. – krakowskiego zgrupowania 20 pp AK „Żelbet”.

Na terenie miejscowości miały miejsce dwie potyczki z Niemcami: 12 września i 21 listopada 1944 r. W czasie drugiej z nich, stoczonej przez oddziały „Żelbetu”, spłonęło osiedle Gotówka, liczące 5 domów. Latem 1944 r. na terenie miejscowości rozbił się niemiecki samolot transportowy Ju-52. Fragmenty maszyny można oglądać na ekspozycji stałej, w niedalekim schronisku PTTK Kudłacze.

Szanowni Państwo, W związku z awarią basen został zamknięty do odwołania. Pracujemy nad usunięciem awarii. Serdecznie przepraszamy za niedogodności.